İçeriğe geç →

Taşıt Kredisi Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken Hususlar

Araba almaya mı karar verdiniz? ! Var olan aracınızı değiştirmek mi istiyorsunuz? Araç sahibi olmanın tam vakti geldi ! Bunları sağlamak için bankadan kredi desteği almaya karar verdiniz. Nasıl bir yol izlerseniz sizin için daha sağlıklı olur. Bunu konuşalım.

İlk olarak gerekli maliyet hesaplaması yapılmalıdır. Bunun için aylık giderlerinizi ve banka borçlarınızı analiz etmeniz gerekmektedir. Elinizde olan peşinat tutarının gerektiğinde %50 si ‘ni gerektiğinde %25 i ‘ni karşılamalıdır. Alacağınız aracın değeri 100.000 TL ‘nin üzerindeyse kasko bedelinin %50 sine kadar kredilendirme yapılmaktadır . Alacağınız aracın değeri 100.000 TL ‘nin altındaysa kasKo bedelinin’75i ne kadar kredilendirme yapılabilmektedir. Araç alımı için biriktirdiğiniz para miktarı ne kadar yüksekse kredi vadesini o kadar kısa tutmalısınız. Vadeler uzadıkça ödeyeceğiniz faiz yükselmektedir.Fakat krediyi ödeme gücünüz çok yoksa vadeyi uzun tutup ödeyeceğiniz miktarı düşürebilirsiniz.

Araç Kredisi Başvurusunda Gerekli Kriterler .

-Reşit olmak zorunludur .(18 yaşını doldurması gerekmektedir.)

-SGK olması gerekmektedir. Belli durumlarda sigortasız d kullanım yapılmaktadır.

-KKB Puanının yüksek olmalıdır

Düzenli olarak belgelenebilir bir gelir olmalıdır.

İKİNCİ EL ARAÇ KREDİLERİ

İkinci el araç kredisi değerlendirilmesi yapılırken ilgili kuruluşlar aracın teknik özellikleri oldukça ön planda tutulmaktadır. Kredilendirme yapılan araç 5 yaşından büyük olmamalıdır. Belirli bankalar bu konuya esneklik getirip 8 yaşına kadar kredilendirme yapmaktadır. Değerlendirme yapılırken araca ait kilometre bilgisi aracın yaşı ve modeli ,kaza bilgisi istenmektedir. Yani aracın teknik özellikleri bu aşamada büyük rol oynamaktadır. Araç alımı yaparken de teknik özelliklerini kontrol edilmeden kesinlikle devir yapılmamalıdır.

Kategori: Genel

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir